Powolne zacieranie różnic
Polskie społeczeństwo informacyjne
Powolne zacieranie różnic
WACł AW ISZKOWSKI
Społeczeństwo nie zawsze zdaje sobiesprawę, że już żyje w nowej erze postindustrialnej -- w erze informacji. Jest ono nazywanespołeczeństwem informacyjnym, a za granicą - Global Information Society. Przejście z ery industrialnej, w której rządziła elektryczność i przemysł stalowo-mechaniczny, w erę informacjikorzystającej z technik informatycznych i telekomunikacyjnych jest nazywanekolejną rewolucją przemysłową.
Co prawda słowo "rewolucja" kojarzy się raczej ze złymi doświadczeniami, ale ta ma szansę zapisać się w naszym pokoleniu pozytywnymi dokonaniami -- jeżeli będziemy pilnowali jej przebiegu.
Wielu obywateli Polski korzysta jeszcze z informacji w sposób bierny -- słuchając radia, oglądając telewizję, czytając gazetę. Od czasu do czasu bezpośrednio, a częściej pośrednio korzysta z dobrodziejstw informatyki. Czasem sprowadza się to do ręcznego wypełniania formularza, z którego "pani z okienka" przepisuje zlecenie do systemu informatycznego. W Polsce ponad 15 proc. dorosłych obywateli korzysta z komputerów w pracy, 10 proc. ma komputer w domu, przy czym większość z tych urządzeń wykorzystywana jest zapewne do gier; tylko ponad 5 proc. korzysta z Internetu. Daleko nam jeszcze do bardziej rozwiniętych społeczeństw, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta