Bez harcowników i gapiów
Kilka uwag o strajku
Bez harcowników i gapiów
Strajk to angażujące wiele osób oraz organizacji działanie zbiorowe, które z natury rzeczy trudno poddaje się dyscyplinie i regułom sprawnego działania. Często przemienia się w demonstrację siły i niezadowolenia, której przebieg jest trudny do przewidzenia, a rezultaty na ogół mierne. Zasadnicze pytanie dotyczy więc, czemu strajk ma służyć: czy ma być środkiem osiągnięcia konkretnych i możliwych do osiągnięcia celów, np. porozumienia w określonej sprawie, czy raczej jest bronią służącą pokonaniu pracodawcy i administracji gospodarczej, a co najmniej ich nastraszeniu. Jest to kwestia nie tylko praktyczna, w tym legislacyjna, ale także doktrynalna.
W lewicowej tradycji, doktrynalnej i praktycznej, strajk był traktowany raczej jako środek walki w celach daleko wykraczających poza sprawy pracy i płacy. Poważne miejsce zajmuje tutaj koncepcja strajku jako środka walki politycznej. Teoretyczne jej podstawy opracowała Róża Luksemburg, w rezultacie doświadczeń rewolucji rosyjskiej z 1905 r. , w broszurze "Strajk masowy, partia i związki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta