Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bez harcowników i gapiów

20 lipca 1994 | Prawo | JJ

Kilka uwag o strajku

Bez harcowników i gapiów

Strajk to angażujące wiele osób oraz organizacji działanie zbiorowe, które z natury rzeczy trudno poddaje się dyscyplinie i regułom sprawnego działania. Często przemienia się w demonstrację siły i niezadowolenia, której przebieg jest trudny do przewidzenia, a rezultaty na ogół mierne. Zasadnicze pytanie dotyczy więc, czemu strajk ma służyć: czy ma być środkiem osiągnięcia konkretnych i możliwych do osiągnięcia celów, np. porozumienia w określonej sprawie, czy raczej jest bronią służącą pokonaniu pracodawcy i administracji gospodarczej, a co najmniej ich nastraszeniu. Jest to kwestia nie tylko praktyczna, w tym legislacyjna, ale także doktrynalna.

W lewicowej tradycji, doktrynalnej i praktycznej, strajk był traktowany raczej jako środek walki w celach daleko wykraczających poza sprawy pracy i płacy. Poważne miejsce zajmuje tutaj koncepcja strajku jako środka walki politycznej. Teoretyczne jej podstawy opracowała Róża Luksemburg, w rezultacie doświadczeń rewolucji rosyjskiej z 1905 r. , w broszurze "Strajk masowy, partia i związki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 222

Spis treści
Zamów abonament