Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dostawcy złomu metali nieżelaznych w ewidencji

20 lipca 1994 | Prawo | HN

Gminna legislacja

Dostawcy złomu metali nieżelaznych w ewidencji

Według art. 40 ustawy o samorządzie terytorialnym (Dz. U. z 1990 r. nr 16, poz. 95 z późn. zm. ) gmina jest uprawniona do stanowienia przepisów prawnych powszechnie obowiązujących na jej obszarze (przepisy gminne) . Wolą ustawodawcy przepisy te zostały usytuowane w polskim systemie źródeł prawa na szczególnej pozycji. Wynika ona z ich charakteru jako prawa podustawowego, tj. stanowionego na podstawie wyraźnego upoważnienia zawartego w ustawie. Stanowienie przez organy gminy aktów normatywnych jest jedną z form, w jakich wspólnota samorządowa może poprzez swe organy objawiać swą wolę i załatwiać lokalne sprawy.

Także przed wejściem w życie ustawy o samorządzie terytorialnym (27 maja 1990 r. ) lokalne władze mogły wydawać -- na podstawie wyraźnego upoważnienia u stawowego -- akty zawierające normy prawne powszechnie obowiązujące na danym terenie. Określano je wówczas mianem prawa miejscowego. Reforma samorządowa nie przyniosła rewolucji w zakresie kompetencji władz lokalnych do stanowienia na swoim obszarze działania norm prawnych. Poszerzono jedynie zakres spraw, w jakich na podstawie upoważnień ustaw szczególnych (art. 40 ust. 1 ustawy o samorządzie) bądź z mocy samej ustawy samorządowej (art. 40 ust. 2--4) przepisy gminne mogą być uchwalane. Stanowienie lokalnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 222

Spis treści
Zamów abonament