Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Radioaktywne piramidy

20 lipca 1994 | Nauka i Technika | KF

Radioaktywne piramidy

Organizacje ekologiczne rozpętały "nuklearną" wojnę. W byłym NRD w znanych z kopalni uranu regionach składano pod gołym niebem przez ponad 40 lat miliony ton niebezpiecznych odpadów radioaktywnych. Promieniowanie przekracza tam kilkudziesięciokrotnie europejskie normy.

W Polsce, w prawie 50 miejscowościach Dolnego Śląska istnieją hałdy po sowieckiej eksploatacji złóż uranu. Wtopiły się w krajobraz i bardzo trudno je zauważyć. W pobliżu hałd mieszkają ludzie. Podobno składowiska nie promieniują.

Rak płuc, amputacja kończyn -- zbyt wysoka cena

Kilometrami ciągną się upiorne piramidy radioaktywnego pyłu -- dziedzictwo 40-letniej intensywnej eksploatacji górniczej uranu w trzech wschodnich niemieckich landach: Turyngii, Saksonii i Saksoni-Anhalt. Od 1946 r. do 1990 r. były one miejscem niezwykłego ożywienia gospodarczego. W kopalniach uranu, w okresie szczytowym "zimnej wojny" zatrudnionych było 50 tys. górników. Pracowali pod nadzorem ekspertów sowieckich,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 222

Spis treści
Zamów abonament