Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

20 lipca 1994 | Kultura | JC JD

Informacje

Pro: Nie mów o mnie źle

Na początku lat 80. Lech Janerka współtworzył we Wrocławiu nowofalową grupę Klaus Mitffoch. Jej brzmiąca ze słowiańska nazwa pasowała raczej do Pomarańczowej Alternatywy niż stolicy ziem odzyskanych. Ale też lider zespołu za nic miał narodowe tromtadracje, socjalistyczne frazesy, głupotę armii, przesądy mieszczan i robienie kasy przez polonijnych biznesmenów. W opartych na zaskakujących skojarzeniach i operujących myślowym skrótem tekstach z zacięciem satyryka przedstawiał ironiczny stosunek do rzeczywistości, jaki miało pokolenie dojrzewające w czasie solidarnościowego karnawału. Bił też na głowę starą gwardię polskiego rocka oryginalnym brzmieniem i krótkimi przebojowymi kompozycjami.

Po odejściu z Klausa Mitffocha Lech Janerka wzbogacił swoją muzykę o rozbudowane aranżacje i nietypowe jak dla rocka instrumentarium -- m. in. wiolonczelę. Jego koncerty przyjmowano teraz w ciszy i skupieniu. Coraz częściej też -- tak przez podobieństwo fizyczne, przebieg kariery, jak i grę na gitarze basowej -- zaczęto nazywać go polskim Stingiem. Że nieprzypadkowe to i nie na wyrost porównanie, świadczy najlepiej wydana po "Historii podwodnej" i "Piosenkach", trzecia płyta solowa Lecha Janerki --...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 222

Spis treści
Zamów abonament