Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zmiany do zaakceptowania i do odrzucenia

20 lipca 1994 | Prawo | WE

Czternasta nowelizacja prawa spółdzielczego

Zmiany do zaakceptowania i do odrzucenia

Sejm uchwalił, a Senat zaakceptował kilka dni temu zmianę ustawy -- Prawo spółdzielcze. Jeśli Prezydent RP ją podpisze, będzie to czternasta nowelizacja ustawy z 16 września 1982 r. Co nowego -- jeśli chodzi o spółdzielczość mieszkaniową -- akt ten wnosi, czego w nim zabrakło?

Nowelizacja przewiduje (art. 204) możliwość wynajmowania lokali mieszkalnych i użytkowych w budynkach stanowiących własność spółdzielni; do tej pory można było wynajmować tylko lokale użytkowe. Zupełną nowością jest możliwość przydzielania, a także wynajmowania lokali mieszkalnych osobom prawnym. Jest to całkowita zmiana dotychczasowych przepisów, która zdezaktualizuje orzecznictwo SN w tej materii.

Zniesione zakazy

Skreślenie art. 206 oznacza, że wreszcie uchylono zakaz "dwóch mieszkań" dla członka spółdzielni. Jednak chodzi tylko o te na statusie własnościowym, nadal natomiast zakaz obejmuje mieszkania na statusie lokatorskim. Zgodnie z nowym przepisem art. 218 a, ten, kto będzie miał prawo do więcej niż jednego takiego mieszkania, będzie zobowiązany w ciągu trzech miesięcy od daty wezwania go przez spółdzielnię zdecydować się, które mieszkanie wybiera. Przepis ten pozwala spółdzielni...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 222

Spis treści
Zamów abonament