Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Więcej mrówek niż tygrysów

20 lipca 1994 | Kraj | MJ PR

Wietnamczycy w Polsce

Więcej mrówek niż tygrysów

Michał Janowski, Paweł Reszka

-- Odnotowaliśmy powstawanie gangów jednolitych narodowościowo, tworzonych przez obywateli wietnamskich, ściśle powiązanych z istniejącymi już na terenie Europy wietnamskimi organizacjami przestępczymi -- powiedział minister spraw wewnętrznych Andrzej Milczanowski podczas debaty nad stanem prawa, w Sejmie 1 lipca. Tymczasem statystyki potwierdzają jedynie nieznaczną liczbę przestępstw popełnianych przez Wietnamczyków w Polsce. W obiegowej opinii Wietnamczycy są cisi, skromni i pracowici, a jeśli już coś przeskrobią to przeważnie ma to związek z chęcią przedłużenia sobie pobytu w naszym kraju.

Jaki jest więc Wietnamczyk w Polsce: gangster czy pracowity handlarz, który chce dorobić do swej 30-dolarowej pensji w kraju?

Wpuszczać, ale rozsądnie

Wietnamczyków obowiązuje normalnaprocedura wizowa, muszą oni aplikować o wizę w naszej placówce dyplomatycznej. Oficjalnie mówi się, że Wietnamczycy są traktowani w procedurze wizowej normalnie. Jednak przez większość krajów europejskich Wietnam jest postrzegany jako kraj narastającej emigracji. To zapewne pociąga "ostrożność" placówek dyplomatycznych wielu krajów w stosunku do Wietnamczyków, choć trzeba przyznać, że do naszego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Brak okładki

Wydanie: 222

Spis treści
Zamów abonament