Ocena i prognoza
Handel zagraniczny w 1994 r.
Ocena i prognoza
We wczorajszym numerze "Rzeczpospolitej" opublikowaliśmy prognozę 5-procentowego wzrostu PKB w roku 1994. Jej autorami są: Krzysztof Berger, Zenon Rajewski i Leszek Zienkowski -- członkowie niezależnej grupy naukowców Zakładu Badań Statystyczno-Ekonomicznych GUS i PAN. Poniżej publikacja innego członka tego samego zespołu.
Towary
Eksport jest obok popytu krajowego ważnym czynnikiem decydującym o koniunkturze gospodarki oraz tempie jej wrostu. Możliwości zwiększenia eksportu w krótkim okresie, w którym nie można wpłynąć na poprawę konkurencyjności krajowych wyrobów na rynku światowym, zależą przede wszystkim od czynników zewnętrznych, a zwłaszcza od tego, w jakim tempie rozwijają się gospodarki naszych najważniejszych partnerów handlowych.
Analiza tendencji rozwoju polskiego eksportu oparta na danych NBP wykazuje, że od początku 1993 r. mamy do czynienia z utrzymującym się systematycznym wzrostem wpływów z eksportu towarów (porównaj wykres*) . W I kwartale br. wpływy z eksportu towarów wyniosły 3489 USD i były blisko 15 proc. wyższe w porównaniu z I kwartałem 1993 r. W okresie pierwszych pięciu miesięcy 1994 r. wpływy z eksportu towarów wzrosły do 6067 mln USD i były wyższe już o ponad 17 proc. w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta