Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak sfinansować deficyt

20 lipca 1994 | Ekonomia | PJ

Wszyscy chcą obligacji skarbowych

Jak sfinansować deficyt

Wzrasta zainteresowanie zakupem obligacji skarbowych. Od początku emisji, tj. od czerwca 1992 r. , sprzedano ich za 33, 68 bln zł (nominalnie) , w tym 14, 61 bln zł (43, 4 proc. ) w pierwszym półroczu br. Na nominalny przyrost zadłużenia w pierwszym półroczu br. Skarbu Państwa z tytułu wyemitowanych papierów złożyło się 40, 6 bln zł uzyskanych dzięki sprzedaży bonów i 10, 7 bln zł z tytułu obligacji o zmiennym i stałym (2 bln zł) oprocentowaniu.

Gdyby przedstawić te wielkości w ujęciu kasowym, a więc uwzględniającym rzeczywiste wpływy do państwowej kasy, wówczas okazałoby się, że zadłużenie z tytułu sprzedaży bonów wzrosło o 30 bln zł, a z obligacji o stałym (1, 4 bln) i zmiennym oprocentowaniu wyniosłoby 10, 0 bln zł. O tych niewątpliwych sukcesach w sprzedaży skarbowych papierów wartościowych poinformowano we wtorek, na konferencji prasowej w Ministerstwie Finansów. W jej trakcie rozmawiano też o sposobie finansowania długu publicznego.

W...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 222

Spis treści
Zamów abonament