Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Małe przyczyny -- wielkie skutki

20 lipca 1994 | Nauka i Technika | KK

Małe przyczyny -- wielkie skutki

W paryskim muzeum historii naturalnej odnowiono galerię zoologiczną. Otwarcie jej dla zwiedzających stało się naukowooświatowym wydarzeniem. Jak na dłoni ukazana została niesłychana różnorodność życia. Wystawę skonstruowano opierając się na nowoczesnej wizji łączącej tradycyjny darwinizm (a raczej już neodarwinizm) z odkryciami genetyki. Jednym ze współtwórców wystawy jest Andre Adoutte, profesor biologii uniwersytetu Paris Sud. Udzielił on wywiadu tygodnikowi "L'Express", w którym zawarł szereg godnych odnotowania tez.

-- Ziemia liczy 4, 5 mld lat. 3, 5 mld lat temu pojawiło się życie w postaci cyjanobakterii, które użytkowały energię słoneczną podobnie jak czynią to rośliny. Między uformowaniem Ziemi a powstaniem na niej życia upłynęło stosunkowo niewiele czasu, "zaledwie" miliard lat -- mało, aby "wynaleźć" komórkę gromadzącą informacje genetyczne w DNA. Był to najbardziej fundamentalny wynalazek w całych dziejach ewolucji, reszta była już tylko rozwijaniem tego pomysłu.

-- 99 procent gatunków, jakie pojawiły się na Ziemi od chwili powstania życia --...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 222

Spis treści
Zamów abonament