Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Monopol w dystrybucji, prywatyzacja w rafineriach

20 lipca 1994 | Ekonomia | KJ

Przyszłość sektora naftowego

Monopol w dystrybucji, prywatyzacja w rafineriach

Gotowe są już założenia programu restrukturyzacji i prywatyzacji sektora naftowego. Przedstawił je wczoraj specjalny zespół międzyresortowy, który jest ich autorem.

Monopol

Zakłada się, że państwo utrzyma kontrolę nad strategicznymi elementami sektora naftowego i podstawowymi decyzjami podmiotów tego sektora. Interesy Skarbu Państwa reprezentować będzie Polska Kompania Naftowa, działająca na zasadzie holdingu kapitałowego.

Początkowo na rynku działałyby dwa podmioty o pozycji monopolistycznej: Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych oraz Dyrekcja Eksploatacji Cystern. Jedynym ich właścicielem byłaby Polska Kompania Naftowa. Tak więc Skarb Państwa miałby 100 proc. udziałów w sieci przesyłowej, w transporcie oraz bazach magazynowych, czyli w:

* Przedsiębiorstwie Eksploatacji Rurociągów Naftowych, które dysponuje siecią rurociągów naftowych. PERN zostanie przekształcony w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. "Z uwagi na strategiczny charakter wynikający z eksploatacji sieci rurociągów przesyłowych ropy i produktów naftowych, PERN nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 222

Spis treści
Zamów abonament