Potrzeba inwestora i kapitału
Restrukturyzacja i prywatyzacja hutnictwa
Potrzeba inwestora i kapitału
Jeśli do Huty Katowice nie wejdzie inwestor strategiczny, nie uda się zmienić struktury sprzedaży. Bez takich zmian spółka nie ma również szansy, by być firmą stale rentowną -- twierdzi Mirosław Wróbel, prezes Huty Katowice SA. Według niego, prywatyzacja huty ma szansę zakończyć się już we wrześniu.
Połowa produkcji największego polskiego producenta stali, jakim jest Huta Katowice SA (HK) , to półwyroby, sprzedawane do innych krajowych hut i na eksport. Druga połowa to tzw. wyroby długie, np. szyny, pręty, na których huta zarabia. By stać się trwale rentowną spółką, HK musi uruchomić produkcję wyrobów płaskich -- blach i taśm.
Produkcję blach umożliwi budowa instalacji zintegrowanego odlewania i walcowania (ZOWB) . Budowa takiej instalacji jednak jest praktycznie niemożliwa bez przynajmniej częściowej prywatyzacji huty.
Kolos z długami
Na koniec 1997 r. Huta Katowice miała stratę brutto w wysokości ponad 401 mln zł. Deficyt płatniczy spółki przekraczał 729, 5 mln zł. Huta obciążona też była o gromnymi kosztami finansowymi, wynikającymi z niespłacania odsetek od zadłużenia wobec dostawców. Cały zysk operacyjny został w ten sposób praktycznie przejedzony przez nie spłacone kredyty. Firma nie miała...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta