Małe, wielkie komputery
Małe, wielkie komputery
/teksty/rynek_990225/rynek_a_1-2.F.gif">
Kiedy w 1981 roku Adam Osborne zademonstrował pierwszy przenośny komputer osobisty - ważący ponad 10 kg "Osborne I", nikt zapewne nie przypuszczał, że takie właśnie maszyny zrobią za kilkanaście lat oszałamiającą karierę. Rok później własne rozwiązanie zaprezentował Compaq - pierwszy przenośny komputer z systemem MS-DOS. Wkrótce - w 1983 roku - firma Tandy przedstawiła swojego pierwszego laptopa, pierwowzór współczesnych komputerów przenośnych.
Z konstrukcji sprzed kilkunastu lat pozostała dziś już jednak tylko nazwa. Laptop oznacza bowiem komputer, który można położyć sobie na kolanach. Znacznie częściej jednak posługujemy się nazwą notebook - maszyny przenośne są bowiem rozmiarami zbliżone do dużego papierowego notatnika. Coraz większą popularność zdobywają sobie też subnotebooki (nieco mniejsze od notebooków) oraz palmtopy - komputerki, które można trzymać na dłoni.
Od czasów "Osborne I" i Tandy TRS-80 w konstrukcji komputerów przenośnych zmieniło się praktycznie wszystko. Nie są już urządzeniami kopiującymi rozwiązania stosowane w maszynach biurkowych. Teraz to właśnie w urządzeniach przenośnych stosowane są nowe technologie, które trafiają później na biurko - do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta