Kobiety rządzą światem
Kobiety rządzą światem
Polacy polubili Carrolla.
"Małżeństwo patyków" to kolejna książka Jonathana Carrolla, która będzie miała w Polsce swoją światową premierę. Nie jest wydarzeniem codziennym, by pisarz był wydawany w przekładzie wcześniej niż w swoim kraju, w języku ojczystym. Ale w Polsce nawet ktoś, kto nie interesuje się literaturą, zna dzisiaj nazwisko Jonathana Carrolla. Ten pisarz dorównuje u nas sławą gwiazdom muzyki pop.
Drugie takie nazwisko to William Wharton. Ich popularność u nas jest prawdziwym fenomenem. Ani jeden, ani drugi nigdzie poza Polską nie cieszą się tak wielką sławą, graniczącą z uwielbieniem. Jak to się stało, że ci Amerykanie doskonale utrafili w oczekiwania polskich czytelników?
Zbawić czy bawić?
Łączy ich to, że obaj na stałe wyjechali z Ameryki i osiedlili się w Europie. Wharton mieszka w Paryżu, Carroll - w Wiedniu. Może jest więc coś w tym, że ludzie ukształtowani na innym kontynencie, narzucającym całemu światu wzorce obyczajowe i kulturowe, przenieśli się bliżej nas? Może za tymi ich decyzjami kryje się sugestia: nie ma powodu się spieszyć tak bardzo, jak robi to Ameryka, warto przyhamować? A więc jest to gest jakoś nam pochlebiający - oni żyli i mogą żyć w kraju naszych zbiorowych marzeń, a jednak pokazują nam, że nasz europejski styl życia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta