Elektroniczna genealogia
Elektroniczna genealogia
/teksty/wydanie_990225/nauka_a_1-1.F.gif">
RYS. MAREK KONECKI
JAN PALARCZYK
z San Francisco
Od przyszłego roku Amerykanie będą mogli budować drzewa genealogiczne własnej rodziny na podstawie elektronicznej bazy danych składającej się z dokumentów Narodowego Archiwum. Tej modnej czynności szukania rodzinnych korzeni oddaje się w tej chwili około 113 mln mieszkańców tego kraju. Pomagają im w tym także Mormoni, których wierzenia religijne zachęcają do genealogii. Utrzymują oni, że znajomość rodzinnych korzeni pomogła następnym pokoleniom w zrozumieniu siebie i tych, którzy po nich nastąpią.
Przy muzeum nowojorskiego ośrodka imigracyjnego na Ellis Island powstało Centrum Historii Imigracyjnej Amerykańskiej Rodziny. Zostało ono utworzone w 1998 r. m.in. przez milionera Lee Iacoccę, zarząd parków narodowych i federalny departament spraw wewnętrznych. Jego zadaniem jest stworzenie multimedialnego systemu informatycznego, który zezwoli Amerykanom na poszukiwanie informacji o przodkach, którzy osiedlili się na tej ziemi.
Od 1993 roku trwały prace nad zbudowaniem elektronicznego archiwum historii imigracji. Były one prowadzone przez mormońskich wolontariuszy z Salt...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta