Informatyka zmieniana przez euro
Informatyka zmieniana przez euro
Z początkiem bieżącego roku rozpoczął się proces wprowadzania euro - waluty, która obok amerykańskiego dolara ma być najczęściej używana w świecie. Wprowadzanie nowej waluty wymaga zmian w systemach informatycznych używanych przez firmy, a szczególnie w powszechnie stosowanym, podstawowym oprogramowaniu - systemach finansowo-księgowych. Przedsiębiorstwa uspokajają się, że cały proces wprowadzania jednolitej waluty potrwa trzy i pół roku, a więc "mają czas, aby pomyśleć o tym". Czy rzeczywiście?
Z badań i sondaży przeprowadzonych w krajach zachodniej części Europy jeszcze przed 1 stycznia br., kiedy to zaczęła się pierwsza faza wprowadzania unii walutowej, wynika, że wielu szefów przedsiębiorstw nie zdawało sobie sprawy z wpływu, jaki unia będzie miała na działalność i organizację ich firm.
Jedna trzecia menedżerów spośród 300 firm brytyjskich przedsiębiorstw ankietowanych w jednym z badań była przekonana, że ich systemy finansowe już są zgodne, poradzą sobie z nową walutą. Reszta sądziła, że większość systemów finansowych będzie wymagała modyfikacji, aby dopasować się do potrzeb unii walutowej. I jeszcze jeden istotny wniosek z badań. Tylko jeden na dziesięciu respondentów utworzył grupę roboczą zajmującą się problemami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta