Trudniejszy wybór prezesa i kolegium, krótsze kadencje
Instytut Pamięci Narodowej
Trudniejszy wybór prezesa i kolegium, krótsze kadencje
Sejm znowelizował 5 marca ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej -- Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, wprowadzając do pierwotnego tekstu z 18 grudnia 1998 r. istotne zmiany, w tym niektóre postulowane przez prezydenta i opozycję.
Nowela zmienia przede wszystkim zasady wyboru prezesa IPN oraz członków Kolegium Instytutu. Dotychczasowy tekst ustawy mówił jedynie, że prezesa wybiera Sejm za zgodą Senatu, na wniosek Kolegium IPN, które zgłaszać miało kandydata na to stanowisko spoza swojego grona. Do wyboru wystarczała więc zwykła większość głosów. Teraz powołanie prezesa IPN wymaga sejmowej większości 3/ 5 głosów w obecności co najmniej połowy ich ustawowej liczby. Powołuje się go na wniosek Kolegium, które zgłasza kandydata spoza swojego grona, ale zgoda Senatu nie jest już wymagana. Kadencja prezesa będzie trwała nie 7, lecz 5 lat. Na 6 miesięcy przed upływem jego kadencji (ale nie później niż na 3 miesiące) przewodniczący Kolegium ogłosi publiczny konkurs na to stanowisko.
Dotychczasowe przepisy mówiły, że nie może objąć funkcji prezesa osoba, która pełniła służbę, pracowała lub była współpracownikiem organów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta