Wartość przedostateczna
Wypowiedzi Jana Pawła II wywołały niepokój, zwłaszcza wśród osób związanych z Kościołem
Wartość przedostateczna
BEATA ZUBOWICZ
Piątego lutego 38-letni Leo Echegaray, skazany w 1994 roku za wielokrotne zgwałcenie 10-letniej dziewczynki, swej pasierbicy, został stracony w więzieniu na Filipinach. Był to pierwszy od 23 lat wyrok śmierci wykonany w tym kraju. Prezydent Filipin Joseph Estrada odmówił skazańcowi prawa łaski. -- Jesteśmy jedynie wykonawcami prawa, a takie jest prawo, więc wykonajmy je -- oświadczył szef państwa, dodając, że nie zmieni zdania, nawet jeśli prosi go o to sam papież. -- Wyjaśnię mu wtedy, że zanotowaliśmy ponad 4 tysiące przypadków gwałtu, a ja muszę bronić naszą młodzież -- dodał Estrada. 15-letnia dziś ofiara przemocy stwierdziła, że wybacza oprawcy, ale chce, by został on ukarany.
Wcześniej, po ogłoszeniu wyroku sądowego, przez cały kraj przetoczyły się wielkie manifestacje zwolenników kary głównej oraz osób domagających się jej zniesienia. Do prezydenta Estrady odwoływali się zarówno abolicjoniści, jak i zwolennicy przykładnego ukarania złoczyńcy. Z danych statystycznych wynika, że tych ostatnich jest zdecydowanie więcej. Za utrzymaniem najwyższego wymiaru kary opowiada się 80 proc. Filipińczyków.
Z apelem o odstąpienie od wyroku wystąpił Watykan, Unia Europejska,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta