Zeznanie nie zawsze konieczne
ROZLICZENIA
Dobra otrzymane w spadku lub podarowane
Zeznanie nie zawsze konieczne
IZABELA L EWANDOWSKA
Osoby nabywające określone dobra w spadku lub darowiźnie w pewnych okolicznościach muszą składać zeznania, w pewnych -- nie muszą.
Nie składa się zeznania, jeśli w ten sposób uzyskane wartości nie powodują obowiązku płacenia podatku od spadków i darowizn albo darowizny dokonano w formie aktu notarialnego.
Obowiązek złożenia zeznania istnieje w razie uzyskania darowizny nie mającej formy aktu notarialnego, otrzymania spadku, uzyskania prawa do wkładu oszczędnościowego na podstawie specjalnej dyspozycji właściciela konta na wypadek śmierci, a także nabycia nieruchomości przez zasiedzenie.
Zasady składania zeznań normuje rozporządzenie ministra finansów z 11 września 1981 r. w sprawie podatku od spadków i darowizn (Dz. U. nr 23, poz. 121) , wydane na podstawie nie obowiązującej już ustawy z 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych.
Gdy wyręcza notariusz
Formę notarialną muszą mieć wszystkie darowizny, których przedmiotem są nieruchomości. Bez udziału notariusza taka darowizna nie może bowiem dojść do skutku. Oświadczenie darczyńcy zasadniczo zawsze powinno mieć formę notarialną (także w wypadku innych darowizn) . Jednak umowa darowizny zawarta bez zachowania tej formy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta