Archeologia śmierci
LEKCJA PAMIĘCI
Amnezja, choroba naszego czasu. Ludzie idą w przyszłość jak ślepi bez lasek.
Archeologia śmierci
MAREK NOWAKOWSKI
"Naród jest duszą i duchową podstawą. To są tylko dwa aspekty tej samej rzeczy. Jeden dotyczy przeszłości, drugi -- teraźniejszości. Pierwszy to wspólne posiadanie bogatej spuścizny pamięci; drugi to obecna zgoda, pragnienie życia razem, wola dalszego zachowania niepodzielnego dziedzictwa, jakie zostało przekazane. "
(Ernest Renan)
A mnezja! Choroba naszego czasu. Ludzie idą w przyszłość jak ślepi bez lasek. Przeszłość niepotrzebnym balastem. Utrudnia ruchy, przeszkadza w działaniu. Nic nie wiedzą. Nic nie chcą wiedzieć. Zapomniana historia. Co było tu, co było tam? Gdzieniegdzie odkrywamy ułomki starych murów, przyklejone do powojennych budowli. Giną w ich cieniu. Przytłoczone ich masywem.
To miejsca straceń Polaków podczas okupacji niemieckiej. Zagipsowane usta. Stoją pod murem. Salwa. Kawałki murów po nich pozostały. Tli się jakiś wątły strumyk pamięci. Czasem wiązki kwiatów tam leżą. Raz lub dwa razy w roku zapalają się świeczki. Trzymają wartę harcerze. Starzy ludzie stoją w smutnym zamyśleniu.
Tak mało wiemy o naszej historii. Szczególnie najnowszej. Jeszcze nadal żywej. Historii walk, śmiertelnych ofiar, męczeństwa. Bo przecież...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta