Magiczne słowo Topkapi
PARYŻ
Skarby imperium otomańskiego na wystawie w Wersalu
Magiczne słowo Topkapi
P IOTR KASZNIA
z paryża
Żaden chyba z dworów wschodnich nie wzbudzał na Zachodzie takiej ciekawości w XVII i XVIII w. jak pałac Topkapi w Stambule, główna siedziba sułtanów tureckich od XVI do XIX w. O skarbach Topkapi, położonego na skraju Złotego Rogu nad Bosforem, otoczonego z trzech stron wodą, o przepychu i luksusie dworu otomańskiego, o haremie sułtańskim krążyły legendy. Fascynację podsycał z pewnością fakt, że do końca XVIII w. żaden cudzoziemiec nie miał dostępu do ostatniego, trzeciego dziedzińca pałacu, przeznaczonego dla samego sułtana, jego służących i haremu. Tam też miały być przechowywane skarby imperium otomańskiego.
Skarby Topkapi nie były mitem. Dzięki licznym podbojom sułtani dynastii osmańskiej, począwszy od Sulejmana Wspaniałego (1520--1566) , zgromadzili w ciągu kilku wieków ogromne bogactwa. W połowie XVIII w. imperium otomańskie rozciągało się między Austrią i Węgrami na północy, Gruzją i Iranem na wschodzie, Arabią Saudyjską i Egiptem na południu i Algierią na zachodzie. Na początku XVIII w. , m. in. z powodu zwycięstwa Sobieskiego pod Wiedniem w 1683 r. rozpoczął się powolny zmierzch potęgi tureckiej. W 1853 r. sułtan Abdulmedzit postanowił definitywnie przenieść swą główną siedzibę do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta