Femme fatale
Femme fatale
KRZYSZTOF RUTKOWSKI
1.
"Oto Gorgona, córka nocy, spojrzeniem przebija, stugłowe węże wokół niej się wiją".
Eurypides.
2.
Nazywała się Lydie. Lydie Bastien. Prawdziwa piękność. Czarne oczy, cudownie długie palce. Smukła i zgrabna do utraty tchu. Wystarczył uśmiech, leniwy ruch łydki, łokieć oparty na stole. W 1943 liczyła 20 lat. To przez nią wpadł Jean Moulin, przywódca Résistance. Przez ponad pół w ieku historycy starali się tajemnicę wyjaśnić. Kto w ydał kierownictwo Strefy Południowej, które 21 czerwca 1943 roku zebrało się w niewielkim domku pod Lyonem, pilnie wezwane przez Jeana Moulina na wieść o aresztowaniu przez Niemców w Paryżu generała Delestrainta, dowódcy Armii Podziemnej. Do pokoju wpadło gestapo. Tylko René Hardy'emu udało się uciec, chociaż na zebranie nikt go nie zaprosił. Po wojnie został oskarżony o zdradę i w pierwszym powojennym procesie uniewinniony z braku dowodów. W roku 1950 stanął przed sądem powtórnie: wątpliwości świadczyły na korzyść obwinionego.
3.
Dopiero dzisiaj wiadomo, co się stało. Dzięki książce "Diablica z Caluire" Pierre'aPéana. Hardy rzeczywiście zdradził,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta