Dawne fasady i nowe wnętrza
Plac Teatralny w Warszawie powraca do świetności
Dawne fasady i nowe wnętrza
Powrócą kawiarenki i spacerowicze
/teksty/nieruchomosci_990712/nieruchomosci_a_1-1.F.gif">
ANDRZEJ WIKTOR
Dla kogoś kto z rzadka odwiedza stolicę odkryciem jest kompleks nowych zabudowań placu Teatralnego.
Na początku lat 90. kolejne dyskusje warszawskich historyków i architektów przyniosły oczekiwany przez wielu efekt. Zapadła decyzja, że plac powróci do dawnej linii zabudowy, stanie tu znowu pałac Jabłonowskich wraz z wieżą, z sąsiadującym magistratem, z kościołem św. Andrzeja, a wszystkie te obiekty będą wyglądały tak jak przed wojną. Wygląd innych budynków nie musi być odtwarzany, ale wielkość brył, układ linii i charakter zabudowy zdecydowano zachować. Stało się też oczywiste, że nowy plac wymaga nowych rozwiązań komunikacyjnych, m.in. odciążenia od ruchu samochodowego, schowania parkingów pod płytę placu.
Ostatecznie plan odbudowy opracowany został w 1991 roku. Jako pierwszy pod koniec 1997 roku powrócił na swoje miejsce dawny pałac Jabłonowskich, już nie jako ratusz, ale jako siedziba Citibanku i BRE Banku. Zrekonstruowana została jedynie elewacja budowli. Za nią kryją się bardzo nowoczesne obiekty dostosowane do potrzeb instytucji finansowych. W odtworzonym kościele św. Andrzeja...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta