Stacjonując w NATO
Członkowi sił zbrojnych wystarczy karta tożsamości, personel cywilny musi mieć paszporty
Stacjonując w NATO
- Dorobek prawny NATO JAKUB PINKOWSKI
Przystąpienie do paktu północnoatlantyckiego to dla naszego kraju nie tylko konieczność dostosowania struktur dowodzenia, modernizacji sprzętu wojskowego i uzbrojenia bądź infrastruktury łączności. Bycie członkiem NATO oznacza także przejęcie dorobku prawnego Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego oraz - co ważniejsze - wykonanie przyjętych zobowiązań.
Na dorobek prawny NATO - poza samym traktatem waszyngtońskim - składa się wiele umów międzynarodowych. W stosunku do siedmiu z nich zakończono procesy ratyfikacyjne. W najbliższych tygodniach dokumenty ratyfikacyjne będą przekazane depozytariuszowi i - po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw - umowy staną się częścią polskiego porządku prawnego.
(Ich wykaz zamieszczamy obok.)
Najbardziej doniosłe znaczenie, także dla przeciętnego obywatela, ma umowa dotycząca statusu sił zbrojnych traktatu, znana jako NATO-SOFA.
Reguluje różne sfery funkcjonowania sił zbrojnych jednego państwa pozostających na terytorium innego, począwszy od rzeczy pozornie błahych, jak np. uznanie prawa jazdy, przez zwolnienia i ulgi podatkowe albo celne, aż do niezmiernie istotnych kwestii związanych z wykonywaniem
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta