Struktura rządu
Trzydzieści działów premier rozdzieli między ministrów
Struktura rządu
Nie będzie jednostek wojskowych podporządkowanych ministrowi spraw wewnętrznych. Sprawami budżetu, finansów publicznych i instytucji finansowych będzie zawsze kierował jeden minister. Gospodarka nieruchomościami zostanie silnie powiązana z gospodarką przestrzenną. Wyższy Urząd Górniczy będzie podporządkowany premierowi.
Te kwestie przesądził Sejm dopiero w trzecim czytaniu projektu nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej. Uchwalił ją jednak ogromną większością głosów. Nie jest to jej wersja ostateczna, musi jeszcze ją zaakceptować Senat.
Sama ustawa została uchwalona blisko dwa lata temu (4 września 1997 r.), by zmienić nie tylko strukturę rządu, lecz także sposób jego konstruowania oraz przyznać w tym dziele rolę architekta premierowi. Zakłada, że administracja rządowa ma być podzielona na działy, z których premier - mocą rozporządzeń - może tworzyć (układać) resorty. W dużym stopniu od jego uznania zależą kompetencje poszczególnych ministrów - to on powierza im kierowanie działem lub tej możliwości pozbawia. Ustawa określa jednak, jakie działy musi "obsadzić" i które sprawy się w nich mieszczą. Premiera ogranicza w ten sposób, że nie pozwala mu ich dzielić.
Wejście w życie tej ustawy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta