Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Globalna wioska atomowa

12 lipca 1999 | Nauka i Technika | KK

TECHNOLOGIA JĄDROWA

Nadzieja w międzynarodowych składowiskach odpadów

Globalna wioska atomowa

Od dekady lat 60., gdy świat zaczął fundować sobie atomowe elektrownie, lodołamacze, okręty podwodne, ośrodki badawcze, zgromadziło się ponad 200000 ton radioaktywnych odpadów, wytwarzanych w 30 krajach, przez 400 reaktorów. Ta promieniotwórcza sterta rośnie, co roku przybywa 10 000 ton. Co z nią począć?

Kłopotliwy spadek

Pomysły były już różne: wystrzelić w kosmos, zagłębić w lodach polarnych, umieścić jak najgłębiej w skorupie ziemskiej. Niestety, tylko niewielka część promieniotwórczych odpadów reutylizowana jest w specjalnych ośrodkach brytyjskich, francuskich, rosyjskich, lwia część pozostaje tam, gdzie powstała. Przechowywane są w specjalnych basenach, podziemiach, ogrodzeniach. Ale nie jest żadną tajemnicą, że te zabezpieczenia wytrzymają nie więcej niż kilkadziesiąt lat. I co dalej? Kiedyś trzeba będzie przecież podjąć jakieś sensowne, definitywne działania....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1746

Spis treści
Zamów abonament