Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy opalanie się nie służy zdrowiu

12 lipca 1999 | Nauka i Technika | ZW

ZDROWIE

Korzyści wystawiania ciała na słońce są większe niż narażenie na raka skóry?

Kiedy opalanie się nie służy zdrowiu

ZBIGNIEW WOJTASIŃSKI

Korzystanie z uroków słońca nie grozi nabawieniem się raka skóry, jeśli tylko jest ono umiarkowane. Niebezpieczne są wszelkie skrajności: unikanie słońca może być równie szkodliwe jak nadmierne opalanie się. Brak słońca, szczególnie podczas zbyt często występujących dni pochmurnych, pogarsza samopoczucie i może nawet wywołać depresję.

Brytyjscy lekarze przekonują o tym w najnowszym wydaniu "British Medical Journal". Potwierdzają, iż nie ma wątpliwości, że nadmierne opalanie się zwiększa ryzyko czerniaka złośliwego - wyjątkowo groźnego raka skóry. Uważają jednak, że nie można popadać w drugą skrajność i unikać wszelkich kąpieli słonecznych. Nie namawiają do tego, by smażyć się na słońcu, ale przekonują, że promieniowanie słoneczne wpływa też korzystnie na organizm: zwiększa wytwarzanie witaminy D, która dzieci chroni przed krzywicą, a dorosłych - przed osteoporozą. Ma też pozytywny wpływ na serce, gdyż zmniejsza ryzyko choroby wieńcowej, doprowadzającej do zawału serca najczęściej zimą - w dni pochmurne.

Lepsze samopoczucie

Słońce jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1746

Spis treści
Zamów abonament