Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Małe manewry

12 lipca 1999 | Moje Prawo | MD
źródło: Nieznane

PROCEDURA CYWILNA

Przebieranie w wymiarze sprawiedliwości

Małe manewry

/teksty/mojeprawo_990712/mojeprawo_a_3-1.F.gif">

RYS. KORSUN

Jeden z naszych czytelników dowiedziawszy się, że w małych miejscowościach sądy orzekają szybciej, pyta, jakie są możliwości wybierania, gdy chodzi o wymiar sprawiedliwości w sprawach cywilnych. Czy możemy np. odsunąć od swej sprawy sąd, z którym mamy na pieńku.

Niestety, pole manewru jest niewielkie, ale jest. Kwestie te reguluje procedura cywilna (kodeks postępowania cywilnego, Dział I - "Właściwość sądu", Tytułu I - "Sąd"). Określa zasady tzw. właściwości sądu: rzeczowej, miejscowej i wyłącznej; zawiera także przepisy o wyłączeniu sędziego.

Właściwość rzeczowa rozdziela określone rodzaje spraw sądom określonego szczebla. Rejonowe (w sprawach cywilnych) rozpoznają więc wszystkie sprawy z wyjątkiem zastrzeżonych dla sądów okręgowych, w szczególności gdy wartość przedmiotu sporu nie przekracza 15 tys. zł. Sądy okręgowe z kolei - sprawy o prawa majątkowe powyżej 15 tys. zł, o prawa niemajątkowe, autorskie, patentowe, sprawy prasowe, o rozwód czy ubezwłasnowolnienie.

Tu się pojawia pierwsza możliwość zadecydowania przez powoda*) :czy sprawa trafi do sądu rejonowego czy wojewódzkiego....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1746

Spis treści
Zamów abonament