Lasy płonęły trzy tysiące razy
W stanie gotowości; 55 samolotów gaśniczych, 19 patrolowych, 6 - AN2, 15 śmigłowców.
Lasy płonęły trzy tysiące razy
/teksty/wydanie_990712/nauka_a_1-1.F.gif">
MICHAŁ KORSUN
KRYSTYNA FOROWICZ
Po pożarach traw, które są prawdziwą wiosenną plagą, rozpoczął się sezon letni ognia w lasach.
Zagrożenie pożarowe występuje obecnie w lasach centralnej i wschodniej Polski, gdzie wilgotność ściółki leśnej spada poniżej 10 proc. - powiedział "Rz" Ryszard Kapuściński, naczelnik ochrony lasu w Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie.
- Kiedy wilgotność ściółki spada poniżej 10 proc., zagrożenie jest bardzo duże - wyjaśnia. Niekiedy też kilka dni deszczu nie jest w stanie zażegnać niebezpieczeństwa. Wysuszony las sosnowy czy każdy inny na piaszczystej glebie może płonąć już w chwilę po ulewie.
Sucha gleba, niski poziom wód gruntowych sprawiają, że woda nie nasyca ściółki, tylko od razu wsiąka w ziemię.
Utrzymujące się od końca czerwca upały i brak opadów w większości rejonów Polski są przyczyną wysokiego zagrożenia pożarowego lasów - podaje Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych w wydanym wczoraj komunikacie. Leśnicy apelują o zachowanie szczególnej ostrożności w posługiwaniu się ogniem podczas pobytu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta