Dla kogo i za co najsurowsze wyroki
Dożywocie i dwadzieścia pięć lat
Dla kogo i za co najsurowsze wyroki
W latach 1990-1998 stołeczny Sąd Okręgowy (d. wojewódzki) skazał 32 osoby na kary po 25 lat więzienia, a siedem innych na dożywocia. Kary te, jak wynika z badań przeprowadzonych przez sędzię Barbarę Piwnik, zostały orzeczone w większości wypadków za zabójstwa popełnione na tle rabunkowym. Były to najsurowsze wyroki, jakie zapadły w tym sądzie, bowiem od 1988 r. obowiązywało najpierw nieformalne, a potem usankcjonowane ustawą moratorium na wykonywanie kary śmierci.
Przypomnijmy, że dożywocie wprowadzono ponownie do obowiązującego ustawodawstwa po dwudziestopięcioletniej przerwie, nowelą z 12 lipca 1995 r., równolegle z formalnym moratorium na wykonywanie kary śmierci. Dożywociem zagrożone jest teraz - czyli od 1 września 1998 r., a więc od chwili wejścia w życie nowego prawa karnego - i to zawsze w alternatywie z karą 25 lat oraz 5 do 15 lat pozbawienia wolności, osiem najcięższych zbrodni (przeciwko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta