Zapisane na zawsze
Ostrzeżenia - poza kolejnością
Zapisane na zawsze
/teksty/mojeprawo_990712/mojeprawo_a_1-1.F.gif">
RYS. KORSUN
Księga wieczysta jest zabezpieczeniem dla nabywcy nieruchomości. Chroni go bowiem rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych. Oznacza to, że zapis w księdze rozstrzyga na korzyść tego, kto zgodnie z jej treścią nabył własność lub inne prawo rzeczowe.
Wprawdzie właściciel, który ma akt notarialny przenoszący na niego własność nieruchomości, może ją sprzedać, nie czekając na wpis do księgi wieczystej, ale do takich transakcji dochodzi rzadko. Kupujący dom czy parcelę są bardzo ostrożni - mówi wiceprezes Sądu Rejonowego dla Warszawy Mokotowa, sędzia Beata Waś. - Zdarza się, że zwlekają z podpisaniem umowy do czasu, gdy do księgi zostanie wpisana nowa nazwa ulicy, choć jest to zmiana czysto techniczna.
Na wpis do księgi muszą czekać osoby, które np. nabyły grunt w użytkowanie wieczyste lub mieszkanie czy sklep stanowiący odrębną własność. Wpis taki ma charakter konstytutywny, czyli tworzy dane prawo (np. użytkowania wieczystego), dlatego bez niego właściciel nie może sprzedać ani obciążyć swojej nieruchomości.
Widać jak na dłoni
Księgi wieczyste prowadzi sąd rejonowy właściwy dla położenia nieruchomości. Jeśli przepisy szczególne nie stanowią inaczej - dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta