Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Żywioł kina

21 stycznia 2000 | Raporty | BH
źródło: Nieznane

W swoich filmach zawsze rozmawiałem z Polską

Żywioł kina

FOT. PIOTR BUJNOWICZ

BARBARA HOLLENDER

Oscar. Najbardziej prestiżowe wyróżnienie w świecie kina, o którym śni każdy filmowiec, nawet jeśli sam się do tego nie przyznaje. W tym roku Akademia Filmowa ofiarowała złotą statuetkę Andrzejowi Wajdzie. To wielki sukces polskiego artysty. To także piękny gest fabryki snów w stosunku do człowieka, który kinu poświęcił całe życie. W stosunku do człowieka, który nigdy nie zapomniał, że kino to sztuka, a nie tylko przemysł produkujący towary na masowy rynek.

Andrzej Wajda jest najbardziej znanym polskim reżyserem. Jego filmy zawsze reprezentowały naszą kulturę na świecie. Trudno też przecenić, kim przez lata był Wajda dla samych Polaków, gdy ponad głowami cenzorów rozmawiał ze swoją publicznością, niosąc jej wiarę w wolność, przypominając o godności i o tym, że trzeba żyć z podniesioną głową.

Dzisiaj na podwórku X Muzy coraz mniej jest artystów prowokujących niepokój, zadających ważne pytania, a coraz więcej sprawnych rzemieślników, bawiących się technicznymi zabawkami i dostarczających świetnie sprzedający się na masowym rynku towar.

Andrzej Wajda debiutował w czasach, kiedy film bywał jeszcze sztuką przez wielkie S, miał też inną funkcję społeczną.

-...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1912

Spis treści

Wspomnienia

Fotoreportaż

Zamów abonament