Licz na pomoc państwa
Odszkodowanie dla ofiar przestępstwa
Licz na pomoc państwa
Mariusz Muszyński
Stefan Hambura
Jeśli Polak stanie się ofiarą przestępstwa za granicą i ma stosowne ubezpieczenie, skutki tego zdarzenia można złagodzić. Prawdziwy problem powstaje, gdy nie ma ubezpieczenia, sprawcy nie wykryto (lub nie można wyegzekwować od niego finansowego zadośćuczynienia), a przestępstwo niesie z sobą utratę zdrowia lub życia. Konieczna jest wtedy pomoc państwa, do którego najważniejszych zadań należy przecież ochrona obywateli przed aktami przemocy. Ofierze, a czasem także jej rodzinie, należy się finansowe wsparcie.
W większości krajów, do których podróżujemy, funkcjonują fundusze państwowe lub działają prywatne fundacje wspierające ofiary przestępstwa. Finansowej pomocy udzielają nie tylko własnym obywatelom, lecz i (na różnych zasadach) cudzoziemcom.
Jak to wygląda w Niemczech?
Podstawą prawną wypłacenia finansowej pomocy jest federalna ustawa o odszkodowaniu dla ofiar przestępstw (Opferentsch?digungsgesetz - OEG) z 11 maja 1976 r. funkcjonująca w powiązaniu z federalną ustawą o świadczeniach (Bundesversorgungsgesetz - BVG). Zgodnie z ¤ 1 OEG szkoda musi być doznana na terytorium Niemiec albo na niemieckim statku powietrznym lub morskim.
Ustawa daje prawo osobie poszkodowanej wskutek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta