Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wspomnienia

21 stycznia 2000 | Wspomnienia | NA
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

  • Tadeusz Wroński
  • Bettino Craxi
  • Eugeniusz Szyr
  • Ks. prałat Hilary Jastak Tadeusz Wroński (1915 - 2000)

    Profesor dwóch kontynentów

    FOT. JACEK DOMIŃSKI

    Należał do pokolenia, któremu historia niejednokrotnie ingerowała w biografię. Być może w innych czasach, w świecie bez wojen i politycznych barier kariera Tadeusza Wrońskiego obfitowałaby w jeszcze większe osiągnięcia. Ale tym bardziej trzeba docenić jego dorobek artystyczny budowany wbrew licznym przeciwnościom losu.

    Studia w konserwatorium warszawskim u prof. Józefa Jarzębskiego ukończył w 1939 roku. Zdążył zadebiutować w Filharmonii Warszawskiej, gdzie na ostatnim koncercie przed wybuchem wojny zagrał Koncert skrzypcowy D-dur Brahmsa. Następne istotne fakty w życiorysie artystycznym mógł zapisać dopiero w 1945 roku, kiedy to ze swym przyjacielem, kompozytorem Zbigniewem Turskim i Bohdanem Wodiczką zajął się tworzeniem Filharmonii Bałtyckiej. Został jej pierwszym koncertmistrzem. Był z tą orkiestrą związany dwa lata, potem wyjechał na studia do Belgii, do Andr? Gertlera.

    W Królewskim Konserwatorium w Brukseli dyplomy ukończenia studiów otrzymywało się po przejściu przez konkurs, w którym oceny wystawiało międzynarodowe jury. W 1948 r. Tadeusz Wroński otrzymał na nim "Grand Prix avec distinction" i propozycję pracy

  • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1912

Spis treści

Wspomnienia

Fotoreportaż

Zamów abonament