Krakowskie korzenie i fascynacje
Krakowskie korzenie i fascynacje
Kraków zajmuje szczególne miejsce w życiu i twórczości Andrzeja Wajdy. Na tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych studiował w latach 40., a od 1971 roku związał się ze Starym Teatrem, w którym do dziś zrealizował kilkanaście sztuk. Do Krakowa sprowadził się przed kilku laty. Zamieszkał tuż koło Rynku Głównego, w kamienicy przy ul. Jana, zachowując jednocześnie mieszkanie w Warszawie. W Krakowie powstało też jego największe - obok filmów i spektakli teatralnych - ukochane dziecko i dzieło życia: Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manghha".
Dzięki pomysłowi i inicjatywie Andrzeja Wajdy oraz jego żony Krystyny Zachwatowicz pod koniec 1994 roku, nad Wisłą naprzeciwko Wawelu, otwarty został wspaniały w formie gmach według projektu Araty Isozaki - japońskiego architekta o światowej sławie.
Głównym celem Wajdy - obok prezentacji sztuki i techniki Japonii - było stworzenie miejsca dla pokazywania i dobrego przechowywania imponujących japońskich zbiorów Feliksa Jasieńskiego "Mangghi", które od najmłodszych lat fascynowały reżysera niezmiernie. Brakowało jednak dla nich godnego miejsca - przechowywane były w skrzyniach w magazynach Muzeum Narodowego.
Centrum sfinansowała Fundacja Kyoto-Kraków. Podstawę dla niej stworzył Andrzej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta