Gospodarka za granicą
WTO: brak postępu
Kraje WTO nie osiągnęły żadnego postępu w rozmowach na temat uruchomienia kolejnej rundy wielostronnych negocjacji handlowych - stwierdziła w Waszyngtonie Charlene Barshefsky. Nadal nie pojawiła się elastyczność w stanowiskach członków tej organizacji co do podjęcia rundy - stwierdziła po spotkaniu z szefem WTO, Mike Moorem.
Agenda 2000 dla południa Europy
Włochy pragną opracowania programu reform "Agenda 2000 dla basenu śródziemnomorskiego" w celu ochrony upraw ryżu, owoców i warzyw, bo ich producenci otrzymują mniejszą pomoc od UE niż ci, którzy wytwarzają zboża, mięso i mleko. Z koncepcją taką wystąpił minister rolnictwa Paolo De Castro w wywiadzie dla Reutera. Włochy są przeciwne zachwianiu równowagi między jednymi i drugimi producentami żywności. W 1998 r. włoski urząd rynku rolnego wypłacił sektorowi rolnemu 7810,27 mld lirów (4,08 mld USD) pomocy UE, z czego 47,5 proc. posiadaczom gospodarstw, a tylko 8,6 proc. właścicielom sadów i szklarni. Rząd rozważa odrębnie częściowe pokrycie strat hodowców drobiu głównie w Lombardii i Veneto, którzy musieli wybić ok. 6 mln sztuk ptactwa z powodu epidemii pomoru. Hodowcy oceniają straty sektora na 200-300 mld ITL (104,4-156,6 mln USD).
PE: surowsze normy żeglugi
Parlament Europejski zażądał od krajów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta