Szkolnictwo ponadgimnazjalne (Projekt do dyskusji)
Uczeń kończący gimnazjum, będący zazwyczaj w wieku 16 lat, ma w nowym systemie edukacji dwie drogi kształcenia do wyboru:
ˇ naukę w trzyletnim liceum profilowanym, po którym może zdobywać kwalifikacje zawodowe w szkole policealnej lub, po zdaniu egzaminu maturalnego, ubiegać się o przyjęcie na studia, ewentualnie podjąć pracę;ˇ naukę w dwuletniej szkole zawodowej, przygotowującej go do egzaminu zawodowego.
Uczeń, który ukończył szkołę zawodową, ma możliwość kontynuowania nauki w liceum uzupełniającym - dwuletniej szkole ogólnokształcącej, przygotowującej absolwentów szkół zawodowych do egzaminu maturalnego.
Świadectwo ukończenia liceum uzupełniającego, analogicznie jak liceum profilowanego, daje uczniom możliwość kontynuowania nauki w większości szkół policealnych. Świadectwo dojrzałości stwarza szansę ubiegania się o przyjęcie na studia.
Uczniowi kończącemu gimnazjum w wyborze drogi kształcenia powinna pomóc szkoła. W dokonywaniu przez ucznia wyboru dalszej drogi kształcenia pomocny będzie też egzamin przeprowadzany w ostatniej klasie gimnazjum. Realizowanie postulatu upowszechniania wykształcenia średniego będzie wymagało zachęcania młodzieży ze środowisk wiejskich i małomiasteczkowych do podejmowania nauki w liceum profilowanym i tworzenia sprzyjających ku temu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta