Ojczyzna papieża i raj dla turystów
Ojczyzna papieża i raj dla turystów
MAŁGORZATA SIKORSKA
Politykę zagraniczną kształtują elity, ale jej kierunek nie może zbytnio odbiegać od nastrojów i poglądów wyborców. Dlatego tak istotne jest rozpoznanie istniejących w społeczeństwie wizerunków oraz stereotypów innych państw i narodów.
Istnienie owych stereotypów wpływa na relacje między krajami, a ich identyfikacja jest ważna ze względu na proces integracji europejskiej, który powinien angażować społeczeństwa, a nie jedynie elity polityczne i ekonomiczne.
Jak się widzą
Polska jest przez Austriaków postrzegana przede wszystkim jako ojczyzna Jana Pawła II oraz kraj ludzi religijnych. Mieszkańcy Austrii, wypowiadając się o naszym kraju, mieli także negatywne skojarzenia, na przykład: biedny kraj, duża przestępczość przejawiającą się chociażby w kradzieżach samochodów. Ponadto przywoływali zdarzenia z przeszłości, zarówno tej dalszej (druga wojna światowa), jak i stosunkowo niezbyt odległej (wspomnienia komunizmu, dawnego bloku wschodniego, "Solidarność", Lech Wałęsa).
Dla Polaków Austria to przede wszystkim kraj wakacyjnego odpoczynku oraz państwo zamożne, schludne,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta