Globalne działanie w globalnej gospodarce
Rozwiązanie problemów, które wydawały się nie do rozwikłania jeszcze kilka lat temu, leży w zasięgu ręki
Globalne działanie w globalnej gospodarce
RYS. PAWEŁ GAŁKA
JAMES D. WOLFENSOHN
W tym tygodniu politycy z krajów rozwiniętych i rozwijających się spotkają się w Waszyngtonie na wiosennej konferencji Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Ich zadaniem będzie doprowadzenie do przyspieszenia w rozwiązaniu najpilniejszych spraw hamujących rozwój. Te sprawy to zredukowanie biedy i nierówności, dewastacji spowodowanej AIDS i innymi chorobami zakaźnymi, wyrównanie przepaści technologicznej i doprowadzenie do lepszej sytuacji w handlu międzynarodowym.
Kiedy w Waszyngtonie będą trwały obrady, demonstranci, zachęceni "zwycięstwem" w Seattle, postarają się doprowadzić do zerwania konferencji. Uznajemy prawo do protestu demonstrujących. Ale kto tak naprawdę wygra, doprowadzając do uniemożliwienia dyskusji o najważniejszych problemach świata? Kto wygra, tłumiąc debatę nad tym jak doprowadzić do szybkiego postępu poprzez zmniejszenie biedy i umorzenie zadłużenia?
Dyskusja jest potrzebna
Potrzebujemy tej dyskusji. Debata o wielkich sprawach gospodarczych, politycznych i społecznych w błyskawicznie zmieniającym się świecie jest konieczna. A...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta