Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dolar, euro czy złoty

19 maja 2000 | Moje Pieniądze | AO
źródło: Nieznane

KREDYTY

Bardziej opłacają się dewizowe

Dolar, euro czy złoty

COLLAGE: MIROSłAW LEKASA

Nasz czytelnik Andrzej P. zgłosił się do banku po kredyt na zakup mieszkania. W banku zapytano go, czy ma to być kredyt w złotych, w dolarach czy w euro. A jaki będzie najbardziej opłacalny?

Oprocentowanie kredytów złotowych wynosi 18-25 proc. w skali roku, w euro - 7-9 proc., a w dolarach - 9-11 proc. W wielu bankach do zmiany stopy dla kredytów złotowych dochodzi po ogłoszeniu przez Radę Polityki Pieniężnej obniżki lub podwyżki stóp procentowych NBP. Ma to ścisły związek z sytuacją ekonomiczną kraju.

Zmiana oprocentowania kredytu w euro zależy od wskaźnika Euribor, a w dolarach - od LIBOR. Wskaźniki te odzwierciedlają oprocentowanie depozytów międzybankowych na rynku Unii Europejskiej (Euribor) lub w Londynie (LIBOR). Ich wahania z reguły nie są duże. Do wskaźników tych banki dodają swoją marżę - na ogół 1,5-5 pkt. proc. Banki gwarantują, że nie zmienią jej w trakcie trwania umowy. A więc całe ryzyko związane z kredytem dewizowym tkwi w zasadzie w wahaniach kursu walutowego.

Przyjęliśmy, że Andrzej P. chce zaciągnąć 10-letni kredyt o wartości 100 000 zł, spłacany według...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2014

Spis treści

Wspomnienia

Zamów abonament