Gra o jutro - dziś
Program w poszukiwaniu partii
Gra o jutro - dziś
ANDRZEJ I STEFAN BRATKOWSCY
Jesteśmy obaj szczęśliwymi weteranami - nie musimy uczestniczyć w życiu politycznym i może dlatego nie interesuje nas problem, kto kogo (wybierze, poprze itp.). Interesuje nas jednak pytanie - po co. Innymi słowy - co jest w Polsce do zrobienia.
Pytania to może niewczesne w dzisiejszej atmosferze przepychanek, ale, jak podejrzewamy, istotne dla większości społeczeństwa - w "grze o jutro", którą społem toczymy.
Punkt wyjścia
Na zachodzie Europy ostatnich dziesięcioleci, jak i wcześniej w Ameryce Północnej, dobrobyt wprowadził dotychczasowe warstwy niższe w krąg warstwy średniej i zlikwidował grunt dawnych przedziałów politycznych. Warstwą niższą stają się, wedle spostrzeżenia Ralpha Dahrendorfa, ci bez dostępu do pracy. W Polsce jednak warstwą średnią nie są jeszcze nawet ludzie tych zawodów, które się do niej tradycyjnie zalicza - ludzie drobnego handlu, najciężej dziś obok górników i hutników pracujący fizycznie, wśród nich - kobiety przerzucające dziennie tony towarów. Skoro zaś przynależność do warstwy średniej oznacza stabilne źródła dochodów i pewność jutra, mamy co w Polsce robić - dopóty przynajmniej, dopóki nie będzie mogła się tym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta