Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Świątynia Fangora

19 maja 2000 | Plus Minus | JM
źródło: Nieznane

Artysta wrócił do kraju po blisko 40 latach, kupił dwór w Wilkowie i otwiera w nim muzeum swojej sztuki

Świątynia Fangora

Muzeum Wojciecha Fangora zapewne przybliży Wilków do Warszawy

FOT. BARTŁOMIEJ ZBOROWSKI

JANUSZ MILISZKIEWICZ

Wojciech Fangor zdobył sławę na początku lat pięćdziesiątych, kiedy przyłączył się do awangardy socrealizmu. Jego "Matka Koreanka" wymieniana jest pośród sztandarowych dzieł tamtych czasów, obok "Legendy o gen. Walterze" Tadeusza Kantora, "Podaj cegłę" Aleksandra Kobzdeja, "Na ziemiach scalonych" Henryka Stażewskiego i cyklu "Nowa Huta" Waleriana Borowczyka. W 1961 roku wyjechał z Polski. Miał wtedy 39 lat.

W Warszawie był docentem na ASP, w świecie dostał prestiżowe stypendia, m.in. Fundacji Forda, które pozwoliły mu na wieloletni pobyt w Paryżu i Berlinie Zachodnim. Później pracował jako profesor w jednej ze szkół artystycznych w Anglii. W 1966 roku wyemigrował do USA, gdzie wykładał m.in. na Uniwersytecie Harvarda. Cały czas tworzył. Jego dorobek prezentowano w Muzeum Solomona Guggenheima w Nowym Jorku, w Muzeum Sztuki Uniwersytetu Berkeley i innych prestiżowych galeriach. Teraz tamte dzieła, nieznane w Polsce, będzie można podziwiać w dworze w Wilkowie, który artysta kupił i urządza w nim...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2014

Spis treści

Wspomnienia

Zamów abonament