Zagubione instytuty, chybione projekty
Komu potrzebne jest Cinquecento z napędem na cztery koła
Zagubione instytuty, chybione projekty
Branżowe instytuty naukowo-badawcze "tworzą zaplecze badawczo-rozwojowe nieistniejących praktycznie resortów gospodarczych i branż przemysłowych" - ocenia Najwyższa Izba Kontroli. Na ich utrzymanie wydaje się co roku 35 proc. budżetowych pieniędzy przeznaczonych na naukę. Niekiedy instytuty pracują nad mocno kontrowersyjnymi projektami - np. prototyp Cinquecento z napędem na cztery koła stworzono w 1997 roku, gdy fabryka zastępowała ten model nowszym - Seicento.
Resortowe instytuty naukowo-badawcze, których jest w Polsce 260, utrzymują się najczęściej z dotacji, sprzedaży i dzierżawy majątku, małoseryjnej produkcji lub usług normalizacyjnych i certyfikacyjnych. Zdarza się, że w ogóle rezygnują z działalności badawczej i wdrożeniowej lub pracują nad projektami, których przydatność jest wątpliwa. Z najnowszego raportu NIK wyłania się obraz instytutów działających jak w latach PRL...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta