Rząd nie zgadza się z wyliczeniami samorządów
Brak porozumienia w sprawie Karty Nauczyciela
Rząd nie zgadza się z wyliczeniami samorządów
Rozmowa z Edmundem Wittbrodtem, ministrem edukacji: Za mało stawia się na nauczycieli
Pięciogodzinne spotkanie rządowo-samorządowego Zespołu ds. Oceny Skutków Karty Nauczyciela zakończyło się stwierdzeniem, że samorządy wiedzą, iż na podwyżki z Karty potrzeba 1,2 - 1,6 mld zł, a strona rządowa "nie podziela tego poglądu". Ale przedstawiciele rządu nie podali, jaka kwota ich zdaniem jest potrzebna do dopłacenia samorządom, by podwyżki dla nauczycieli mogły zostać wypłacone.
Samorządowcy oburzali się, że Ministerstwo Edukacji nie wykonało weryfikacji obliczeń dla każdej jednostki samorządu terytorialnego, co miało nastąpić, zgodnie z ustaleniami do 5 sierpnia. To pozwoliłoby stwierdzić, ile naprawdę pieniędzy potrzeba na podwyżki dla nauczycieli. Być może takie dane będą gotowe na koniec sierpnia, gdyż wczoraj kuratorzy oświaty, wezwani do MEN, otrzymali polecenie, by sprawdzić informacje dotyczące zatrudnienia i deklarowanych przez samorządy terytorialne finansowych skutków podwyżek płac.
Chodzi o te przypadki, gdy w jednostce samorządu terytorialnego ubyło uczniów, a przybyło nauczycieli. W skali kraju w ostatnim roku szkolnym liczba uczniów zmniejszyła się o 135 tys., a liczba zatrudnionych nauczycieli wzrosła o 11 400....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta