Z wszystkimi konsekwencjami
Szkoła wyższa niepaństwowa może upaść
Z wszystkimi konsekwencjami
SONIA PROSTYŃSKA
Wątpliwości budzi teza artykułu Stanisława Gurgula ( "Uczelnia niepaństwowa nie może upaść", "Rz" z 14 czerwca ), wedle której szkoła niepaństwowa nie ma zdolności upadłościowej.
Autor przeanalizował wiele aktów prawnych, w szczególności pod kątem możliwości prowadzenia działalności gospodarczej przez uczelnię niepaństwową.
Po pierwsze - jego zdaniem nie można uznać, iż działalność gospodarcza uczelni ma "charakter zarobkowy i zawodowy, tj. wykonywana jest profesjonalnie i w sposób ciągły". Po drugie - stwierdził, że działalność uczelni "wyraża się formułą non profit, która wyklucza cele komercyjne". Trzecim jego argumentem jest brak przymusu ujawnienia w rejestrze uczelni niepaństwowej informacji o prowadzeniu przewidzianej w statucie wydzielonej działalności gospodarczej. Wreszcie autor odnosi się do konsekwencji postawienia w stan upadłości uczelni, która prowadzi działalność gospodarczą w formie wydzielonej.
Chcąc odpowiedzieć na pytanie, czy można postawić uczelnię niepaństwową w stan upadłości, trzeba ustalić, czy prowadzi ona działalność gospodarczą i czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta