Za wcześnie na pogrzeb
Za wcześnie na pogrzeb
RUDI DORNBUSCH
Do niedawna amerykański boom gospodarczy, wiązany z nową ekonomią, wyglądał spektakularnie. Brak inflacji, cztery lata wzrostu powyżej 4 proc., nadwyżka budżetowa i szybujące w górę kursy akcji. W takiej sytuacji nawet krytycy nowej ekonomii rewidowali poglądy na gospodarkę. Teraz wszystko wygląda inaczej.
Pojawiają się symptomy inflacyjne. Jedynym pytaniem dziś jest, czy gospodarka USA sama zwolni, czy zostanie schłodzona przez bank centralny poprzez podwyżkę stóp procentowych. Czy więc nowa ekonomia była sezonową modą, zwykłym nieporozumieniem i zamieszaniem? Czy przetrwa nadchodzący okres spowolnienia? Moim zdaniem, tak. Nie dość, że przetrwa, to za pewien czas rozprzestrzeni się na całą światową gospodarkę. Będzie kształtować rozwój ekonomii i zmieni styl życia ludzi na najbliższe dziesięciolecia, tak jak styl życia zmieniła ekonomia państwa dobrobytu, która zaczęła się popularyzować na początku lat trzydziestych naszego wieku. Dlaczego? Nowa ekonomia rozwija się dzięki kilku powiązanym ze sobą czynnikom - są to: technologia, rozwój konkurencji, nowy sposób zarządzania ekonomią od szczebla państwowego do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta