Fryderyk Zoll starszy
Fryderyk Zoll starszy
Profesor Fryderyk Zoll starszy (1834-1917)
Do najwybitniejszych romanistów polskich, uczonych o sławie europejskiej, należał Fryderyk Zoll starszy, pierwszy docent, a następnie profesor prawa rzymskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego po jego polonizacji w początkach lat 60. XIX w., a przy tym zasłużony polityk, działacz społeczny i oświatowy.
Prof. Fryderyk Zoll starszy, nazywany tak dla odróżnienia od syna o tym samym imieniu, wybitnego cywilisty, był pierwszym przedstawicielem zasłużonej rodziny uniwersyteckiej, jak dawniej w Krakowie mówiono o rodach "możnych wiedzą", w których tytuł profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego przekazywany był z ojca na syna. Na dziewięć pokoleń Zollów pięć służyło i nadal służy nauce, w szczególności nauce prawa.
Fryderyk Zoll urodził się 2 grudnia 1834 r. w Dolnej Wsi pod Myślenicami. Był synem Józefa, budowniczego dróg i mostów (później burmistrza krakowskiego, dziś Podgórza) i Katarzyny Watorskiej. Rodzice wychowywali czwórkę dzieci w duchu prawdziwie polskim, co miało dla Fryderyka przykre skutki. Uczęszczał do niższych klas gimnazjalnych z obowiązkowym językiem niemieckim w Bochni. Za to, że notorycznie mówił w szkole po polsku, musiał nosić na szyi czarną tabliczkę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta