Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowe życie miejsc utraconych

04 sierpnia 2000 | Publicystyka, Opinie | PK

Gdańsk - Lwów

Mieszkańcom Gdańska łatwiej uznać za swoje niemieckie tradycje miasta niż lwowiakom - polskie.

Nowe życie miejsc utraconych

Piotr Kościński

Położony nad Bałtykiem Gdańsk i leżący w środku lądu, bliżej gór niż morza Lwów łączy podobne doświadczenie dramatycznych przesiedleń, wymiany niemal całej ludności. Ale dzisiejszy Gdańsk w o wiele większym stopniu niż Lwów pogodził się ze swoją historią - potrafi nawet czerpać z niej korzyści.

O tym właśnie dyskutowano na sympozjum zorganizowanym w Gdańsku przy okazji niedawnych Dni Kultury Ukraińskiej w sąsiednim Sopocie. Uczestniczyli w nim Polacy, Ukraińcy i jeden Niemiec - gdańszczanie i lwowiacy, goście z innych miast, dziennikarze, intelektualiści, naukowcy.

Wypędzanie narodów

Ze Lwowa wysiedleni zostali Polacy, a na ich miejsce przyszli Ukraińcy, ale także Rosjanie i przedstawiciele dziesiątków innych narodów zamieszkujących Związek Radziecki. Z Gdańska natomiast wysiedlono Niemców, a zasiedlili go Polacy - między innymi ci, którzy musieli wyjechać ze Lwowa. Na tym podobieństwa się kończą. Gdańsk stał się miastem polskim, natomiast Lwów - ukraińskim, ale może przede wszystkim radzieckim.

Jak podkreślił jeden z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2079

Spis treści

Fotoreportaż

Regiony Polski - Śląskie

Zamów abonament