Tajemnice podziemi
Borne Sulinowo, Śmiadowo, Międzyrzecz, Walim
Tajemnice podziemi
LUCYNA CYWKA
Któż z nas nie lubi opowieści o podziemiach, lochach i katakumbach?! Zasypane korytarze, wąskie przejścia, przez które nie sposób się przecisnąć, sale niewiadomego przeznaczenia... Tajemnicą spowite są nie tylko podziemne budowle powstałe przed wiekami. Ostatnia wojna i czasy nam współczesne dostarczyły kolejnych obiektów, które ekscytują poszukiwaczy przygód. Te nowe podziemia z historycznego punktu widzenia układają się w ciekawe trasy turystyczne. Jedną z nich, wiodącą z północy na południe kraju, można pokonać w ciągu kilku dni.
Startujemy z Bornego Sulinowa. Jeszcze przed dziesięcioma laty miasto formalnie nie istniało, nie było zaznaczone na mapach, niemożliwy był wjazd do niego. A wszystko to za sprawą stacjonujących tu wojsk radzieckich, pilnie strzegących tajemnic bazy wojskowej.
Spacer po koszarach
Kilka kilometrów od Nadarzyc, na południe od Bornego, znajdują się ukryte pod warstwą ziemi cylindryczne żelbetowe schrony na broń masowego rażenia. Spacerując po lesie, odkrywamy kolejne, zamaskowane magazyny i hale. Wyraźnie widocznym okopem docieramy do dawnych koszar. Między drzewami stoi kilka bloków ziejących pustymi otworami okien - dawniej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta