Jak zatrzymać galopadę cen
Minister Jerzy Kropiwnicki przedstawił pakiet działań rządowych
Jak zatrzymać galopadę cen
Jeśli krajowe rafinerie nie obniżą ceny paliw płynnych o co najmniej kilkanaście groszy, rząd dopuści na rynek tańszą ropę ze wschodu - zapowiedziano w pakiecie działań antyinflacyjnych, który przedstawił wczoraj zespół kierowany przez ministra Jerzego Kropiwnickiego. Zespół rekomendował rządowi także działania ograniczające wzrost cen żywności oraz energii elektrycznej i telekomunikacji - głównych, jego zdaniem, sprawców rosnącej inflacji.
Drożejące paliwa, obok rosnących cen żywności i usług, najbardziej przyczyniły się do wzrostu inflacji - uważa międzyresortowy zespół do spraw ocen sytuacji społeczno-gospodarczej, analiz i prognoz, kierowany przez ministra Jerzego Kropiwnickiego.
Ceny żywności w lipcu tego roku były o 14,6 proc. wyższe niż przed rokiem. Za paliwa płynne płaciliśmy w lipcu 2000 r. średnio o 46,7 proc. więcej niż w lipcu 1999 r., a usługi zdrożały w tym czasie o 11,3 proc., w tym abonament telefoniczny o 67 proc.
- To nie jest inflacja popytu, lecz kosztów - powiedział minister Kropiwnicki, przedstawiając wczoraj pakiet działań, jakie powinien podjąć rząd, aby zatrzymać galopadę cen detalicznych.
Paliwa muszą stanieć
Najwięcej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta